Yükleniyor

MOTTO Basın

7.06.2017

KONUT SEKTÖRÜNDE HAREKETE GEÇME VAKTI

Konut sektörü, birçok ülkede oldugu gibi Türkiye’de de ekonominin önemli bir kalemini olusturmaktadir. Konut piyasasi, son yillarda banka faizlerinin tüketicilere sagladigi imkanlar dogrultusunda daha da gelismistir. Günümüzde birçok sektörde oldugu gibi konut sektöründe de rekabetle beraber ürün farklilastirilmasina gidilerek tüketicilere tercih yapma imkânlari verilmistir. Bu baglamda konut, insanlarin sadece barinma ihtiyaçlarini karsilayan bir olgu olmaktan çikmis ayni zamanda önemli bir yatirim enstrümani olarak da yerini saglamlastirmistir. 
2016 yilinin son çeyreginde döviz kurlarinda yasanan %25 lere varan artis yatirimcinin döviz ve altina yönelmesine yol açmistir. Tirmanan döviz kurlari ve altinda yasanan deger artisi özellikle 2017 de yilin ilk çeyreginde Konut piyasalarini durma esigine getirmistir. 
Bu noktada Gayrimenkul gelistiricileri daha önceden hiç sunmadiklari kadar cazip ödeme planlarini ve büyük indirimlere varan avantajli fiyatlari konut alicilarinin lehine sunmaya basladilar. Akabinde satislar tatmin edici seviyelere gelmedikçe iletisim çalismalarini arttirarak yeni kampanyalarini duyurmak için büyük bir yarisa girdiler. Konut projelerinde özellikle Ramazan Ayina kadar olan dönemde yasanan reklam artisi bu sonucun en büyük göstergesidir. 
Istanbul’un birçok bölgesinde yer alan projelerde büyük avantajli kampanalarin sunulmaya devam etmesine ragmen konut tüketicisi temkinli davranmaya devam etti. Yilin ilk 5 ayinda Toki, Emlak Konut Projelerinde, yasama hazir hemen teslim projelerde ve 2. El konut piyasalarinda hareketlilik görüldü. 

Harekete geçme vakti! 
Son aylarda Merkez Bankasi'nin TL'yi destekleme açiklamalari, mevduat faizlerinin yükselmesi ile yatirimcinin bu yöne kaymasi ve küresel piyasalardaki olumlu hava ile dünya genelinde dolarin deger kaybetmesi ülkemizde de dolarda sert düsüs egilimini baslatti. 
Bu noktada dövizden kazanan yatirimcinin TL ye geçerek yatiriminin yönünü konuta çevirme vakti geldi. Öyle ki konut fiyatlarindaki büyük indirimleri ve avantajli ödeme planlarini kaçirmadan dövizden elde edilen kazancin konut yatirimina dönmesi ile kar realizasyonu katlanarak saglanmis olacaktir. 
Özellikle konut yatirimcilari bu dönemi büyük bir avantaji çevirebilir. Sadece yatirim amaci ile degil oturmak için hayalindeki evi almayi planlayan tüketicilerin pesinatsiz, teslimde ödemeli, düsük faizli hatta 100 aya varan sifir faizli ödeme planlari ile konut sahibi olma firsatlari bir daha geri gelmeye bilir! 
Bu dönemde satis kampanyalarini daha da agresif hale getiren, yaptigi kampanyalari konut yatirimcisina duyurabilen sadece rakamlar ile degil tüketicinin konut satin aldiktan sonraki endiselerini ortadan kaldirabilecek akilci çözümler sunan Gayrimenkul Gelistiricileri daha avantajli çikacaktir. Yilin ilk çeyreginde kaybedilen zaman bu dönemde geri kazanilabilir. Iletisim çalismalarina ara vermeden devam eden ve nokta atisi ile dogru zamanda dogru kampanyayi tüketicisine sunabilen Projeler hem yatirimcisina hem de müsterilerine kazandirabilecektir. 
Dövizdeki düsme egilimi ile konut piyasalarinda yasanacak olumlu hava Gayrimenkul Gelistiricilerinin sundugu cazip ödeme planlarini sonlandirmalarina ve yeni fiyat artislarina yol açabilir. Bunun için ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin zaman kaybetmeden ve firsatlari kaçirmadan konut yatirimi yapmalari için harekete geçme vakti geldi.

Merkez, Ayazma Cad. No:37, 34406
Kapı No:5 Kat:11 Papirus Plaza
Kağıthane / İstanbul