Yükleniyor

MOTTO Basın

26.01.2023

YABANCI YATIRIMLARDA GAYRIMENKUL SEKTÖRÜNÜN YERI

Türkiye’de konut sektörü dinamik bir yapiya sahip olup diger bir çok sektöründe canlanmasinda büyük öneme sahiptir. Ülkemizin gerek cografi ve jeopolitik konumu gerek ise sektörün uzun vadede sagladigi yüksek getiri ve buna karsin diger yatirim araçlarina göre düsük risk olusturmasi yabanci konut yatirimcilari tarafindan da ülkemizin tercih edilmesini neden olmaktadir. Türkiye gayrimenkul sektöründe; pandemiye kadar olan son on bes yil içerisinde  yas¸anan hizli büyüme, sektörde atilan adimlar, yabanciya gayrimenkul satisinda yapilan yasal düzenlemeler sektörün gün geçtikçe yabanci yatirimci tarafindan ilgi odagi haline gelmesini saglamistir. 


Ülkemize uluslar arasi dogrudan yatirimlar içerisinde yabanciya gayrimenkul satislarinin payi sermayenin ve iç tasarruf birikimlerinin yetersiz oldugu özellikle son 3-4 yildir cari açigi kapatan bir kaynak olarak degerlendirilmelidir. Yabanci gayrimenkul yatirimcilarinin ülke ekonomisinin kalkinmasi ve döviz girdisi saglamasi açisindan önemi her geçen yil artmaktadir. Türkiye’de, bu yil Ocak-Temmuz aylari arasinda yabanci uyruklulara gayrimenkul satisi yoluyla 4 milyar dolarin üzerinde uluslararasi dogrudan yatirim (UDY) girisi saglandi. Gayrimenkul satislari, ilk yedi aydaki toplam UDY girislerinin %62,0’sini olusturdu. Özellikle son 5 yildir UDY içerisindeki gayrimenkul yatirimlarinin paylari belirli bir seviyenin üzerinde gerçeklesmektedir. UDY içerisinde net gayrimenkul yatirimlari oransal bazda artis egilimi devam etmekte ve bu artis son 5 yilda hiç %20 nin altina düsmedigi görüldü. Önümüzdeki dönemde ise %40-%50 seviyeleri arasinda bir ortalamada kalacagi öngörülmektedir. Türkiye’nin bir yatirim ülkesi olmasi ve bu yatirimlarin sermaye yatirimindan ziyade gayrimenkul alimi seklinde gerçeklesmesi, ekonomiye direkt katilan bir etki yaratmaktadir.


Diger ülkelere göre Türkiye’de konut fiyatlarinin döviz nezdinde halen daha düsük seviyelerde olmasi, döviz kurlarinda yasanan dalgalanmalar, Türkiye’nin gelismis modern konsept projelere sahip olmasi, projelerin artan degeri ile yatirimciyi kazandirmasi, yabancilara konut pazarlamasi yapan araci kurumlarin etkin çalismalari, yabanci yatirimcinin gayrimenkul aliminda güvenilir ve ayrintili bilgi alabilmeleri saglanarak Türkiye’de konut sektörüne olan ilgiyi arttirmaktadir. Uluslar arasi kredi derecelendirme kuruluslarinin not düsürdügü dönemlerde dahi Türkiye gayrimenkul sektörüne yatirim yapmak isteyen yabanci yatirimcilar tarafindan konut sektörüne olan talebin azalmadigi görülmüstür. 


Türkiye’nin hizla artan nüfusa sahip olmasi, ekonomik yapisi, karsiliklilik esasinin kaldirilmis olmasi, yasal düzenlemelerin yapilmasi, Türkiye’nin cografi ve stratejik konumu, turizm bölgelerinin çoklugu, dogal ve tarihi güzellikleri, birçok medeniyete ev sahipligi yapmis¸ olmasi, sahip oldugu kültürel mirasi yabancilar tarafindan tercih edilmesine neden olmaktadir. Türkiye’de tasinmaz alan yabancilar; piyasanin genislemesine, gayrimenkul ve insaat sektörünün gelismesine katki saglamaktadir. 

Merkez, Ayazma Cad. No:37, 34406
Kapı No:5 Kat:11 Papirus Plaza
Kağıthane / İstanbul